Zakończył się IX Mielecki Festiwal Nauki i Techniki

Tegorocznemu IX Mieleckiemu Festiwalowi Nauki i Techniki towarzyszyło przesłanie: „Nowoczesne technologie zmieniają świat”. W najkrótszym podsumowaniu należałoby podkreślić, że w trakcie tego trzydniowego święta nauki elementami dominującymi były: sztuczna inteligencja, programowanie, szachy, robotyka, lotnictwo, elektromobilność, przedsiębiorczość, himalaizm, pasje odkrywania, wyzwania współczesnej (cyfrowej)  edukacji i wreszcie znajdowanie pomysłu na samego siebie. Wykłady popularno-naukowe, warsztaty, pokazy, wystawy, konkursy zgromadziły około 2 tysięcy uczniów oraz nauczycieli nie tylko z mieleckich szkół.

Szczególnie dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się ponad godzinne spotkania na sali widowiskowej Samorządowego Centrum Kultury. W tym czasie uczniowie mogli podziwiać perfekcyjny lot ultra lekkiego samolotu Viktoria w wykonaniu ucznia Wojciecha Koszelskiego z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo”, przeczący prawom grawitacji pokaz „Człowieka flagi” Łukasza Świrka – finalisty telewizyjnego programu „Mam talent” oraz interesującą rozmowę z polskimi himalaistami: Januszem Onyszkiewiczem oraz Maciejem Bedrejczukiem. Z bardzo żywym zainteresowaniem spotkał się także pokaz „Nasz niesamowity mózg” w wykonaniu Pawła Jaskólskiego reprezentującego grupę popularyzującą naukę – „Heweliusze Nauki”.  Z tych  rozmów i pokazów wynikają bardzo ważne wnioski dla młodych ludzi. Przede wszystkim, jeśli chce się odnieść sukces w jakiejkolwiek dziedzinie, należy po prostu mieć… marzenia, odkryć swoją pasję, a potem wypełnić to wszystko nauką i pracą. Mówili o tym bardzo przekonywująco Łukasz Świrk oraz Maciej Bedrejczuk.

Naukowy charakter Festiwalu nadał Prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl z Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie, który w wykładzie „Sztuczna inteligencja w konfrontacji z inteligencją naturalną” uzasadniał, że przyczyną gwałtownego obecnie rozwoju sztucznej inteligencji, oprócz oczywiście wzrastającej mocy obliczeniowej komputerów jest potrzeba jej rynkowych zastosowań ze względu na postępującą automatyzację i robotyzację wielu dziedzin gospodarki i życia codziennego.

Po raz pierwszy w tym roku, wspólnie z Oddziałem Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu, w tygodniu poprzedzającym Festiwal zaproponowaliśmy uczniom z mieleckich szkół zwiedzanie firm zlokalizowanych na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Oto lista firm, które „otworzyły swoje bramy” dla młodzieży: Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o., Husqvarna Poland Sp. z o.o., Melex Sp. z o.o., Tarapata Sp. z o.o., Eldan Sp. z o.o,. InterPhone Service Sp. z o.o., Metalpol Sp. z o.o., R&S Rączka Sp. z o.o. Sp. k., Retech Sp. z o.o., Sierosławski Group Jan Sierosławski, Spiroflex Sp. z o.o. oraz Eurotech Sp. z o.o.

W tym krótkim sprawozdaniu, chcielibyśmy także przywołać organizowany od trzech lat Konkurs techniczny im. Jeffreya Pino „Młody konstruktor”. Organizatorem konkursu są Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z  o.o. oraz CKPiDN.  Wśród wielu celów konkursu warto wymienić te, które odnoszą się do „rozwijania pasji i kreatywności oraz zachęcania uczniów do realizacji swoich pomysłów technicznych poprzez wykonywanie prac modelowo-konstrukcyjnych”. W tym roku zwycięzcą konkursu został Wojciech Warzecha z Zespołu Szkół Technicznych, który pod opieką nauczyciela Przemysława Madeja wykonał „Zdalnie sterowany pojazd jeżdżąco-latający”. Drugie miejsce przyznano  Dawid Hinzman ze Szkoły Podstawowej nr 6 za konstrukcję „Model demonstrujący powstanie momentu reakcyjnego kadłub śmigłowca”, natomiast trzecie miejsce Jakub Kukiełka ze Szkoły Podstawowej nr 5 za konstrukcję „Wiropłat z innowacyjnymi łopatami”.

Kolejnym, ważnym dla środowiska edukacyjnego konkursem, był konkurs promujący szkolnictwo zawodowe: „Mój pomysł na zawód”. W ramach przedsięwzięcia wpłynęło siedem zgłoszeń z pięciu szkół ponadgimnazjalnych. Trzema pierwszymi nagrodami wyróżniono filmy: „Feel the sky”, który zgłosiło trzech uczniów z ZST w Mielcu: Antoni Król, Anna Król i Michał Tulik (I miejsce),  „ZST – szkoła kształcąca w zawodzie”, zgłoszony przez Dominika Brożynę, Pawła Głodzika i Krystiana Gruszeckiego – uczniów z ZST w Mielcu (II miejsce) oraz film „Technik sanitarny” wykonany przez Pawła Bryga – ucznia Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu (III miejsce).

Życzenia do uczestników Festiwalu skierował Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Życzę, aby Festiwal pobudziła Waszą ciekawość i zachęcił do odkrywania nieznanych dotąd obszarów wiedzy. Wielka w tym rola nauczycieli. Państwa wiedza, zaangażowanie i praca są kluczowe dla rozwoju talentów młodych ludzi. Dlatego życzę – zarówno uczniom, jak i nauczycielom – aby Festiwal Nauki i Techniki inspirował i zachęcał do zdobywania wiedzy w sposób niekonwencjonalny, ciekawy, a zarazem skuteczny. Z kolei Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła kierując do organizatorów życzenia udanego Festiwalu zacytował słowa H.A. Bakera: Wizja bez działania jest marzeniem. Działanie bez wizji jest tylko wspomnieniem czasu. Tylko wizja wraz z działaniem może zmienić świat.

Do przesłania Festiwalu nawiązywało seminarium „Nowe technologie w edukacji” oraz panel dyskusyjny „Pracownik przyszłości w świecie zdominowanym przez nowe technologiewspółfinansowane w ramach projektu „Mielec stawia na zawodowców”. Spośród kilku tematycznych wykładów obecnie chcemy zwrócić uwagę na wystąpienie Justyny Przybyło z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji w Rzeszowie,  które było poświęcone rozwiązaniom technicznym ułatwiającym osobom niepełnosprawnym wykonywanie obowiązków zawodowych.

Swoje stoiska na Festiwalu prezentowały szkoły zawodowe z powiatu mieleckiego uczestniczące w projekcie „Mielec stawia na zawodowców”. Wzorem lat poprzednich na stoiskach szkół gościły firmy współpracujące z nimi w procesie kształcenia młodzieży.

W tym roku wyjątkowo, ze względu na bardzo bogaty program, Festiwal odbywał się w kilku miejscach: wspomnianym już Samorządowym Centrum Kultury, Regionalnym Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania, Szkole Podstawowej nr 7 oraz Katolickim Centrum Edukacji Młodzieży KANA.

 >>> GALERIA ZDJĘĆ <<<

 Filmy uczestników konkursu promującego kształcenie zawodowe w Powiecie Mieleckim:

Miejsce 1:  Feel the Sky  ZST Mielec– https://youtu.be/_53jUO-N8lw

Miejsce 2:  Szkoła kształcąca w zawodzie ZST Mielec– https://youtu.be/sHTrJ-K3c1w

Miejsce 3: Technik urządzeń sanitarnych ZSB  Mielec– https://youtu.be/RFAqUq4ZTVk

Miejsce 4: Technik informatyk – dla ludzi z pasją ZS Radomyśl Wielki – https://youtu.be/q6EV1aOWW0A

Miejsce 5: Zawód z przyszłością PZPSW Mielec – https://youtu.be/D2tt7dVdDyU

Miejsce 6: Ekonomia z pasją ZSE Mielec – https://youtu.be/VGTL-i6HvxI

Miejsce 7: Informatyk na 5 ZS Radomyśl Wielki – https://youtu.be/24wTXzAatdA